Udoskonalono technologię pozyskiwania paliwa z powietrza

Kategorie: 

Schemat pozyskiwania energii z powietrza

Uczeni pracujący dla brytyjskiej firmy Air Fuel Synthesis zdołali przeprowadzić syntezę chemiczną, której efektem było uzyskanie paliwa z powietrza. Co zaskakujące metoda ta znana jest przynajmniej od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, ale do tej pory nie była stosowana.

 

Sposób otrzymywania paliwa jest w następujący. Po pierwsze, naukowcy zbierają węgiel, wodór i tlen z wody i CO2, które już są w powietrzu.  Wszystkie te elementy są wymagane do wytwarzania metanolu, który z kolei, może być wykorzystany, jako paliwo.

Proces ten jest na tyle prosty, że zastanawiające wydaje się to, dlaczego do dzisiaj nie jest powszechnie stosowany. Jedyne wytłumaczenie jest takie, że uzyskanie w ten sposób paliwa wymagało zaangażowania znacznej ilości energii, większej niż ta, którą uzyskiwano z pozyskanego paliwa. Technologia ta wymagała bowiem zastosowania energii elektrycznej potrzebnej do obróbki chemicznej.

 

Pomysł firmy AFS na usprawnienie tego procesu zakłada wykorzystanie energii odnawialnej, na przykład wiatrowej lub słonecznej. Dzięki temu uda się obniżyć koszt uzyskiwania paliwa, co uczyni proces opłacalnym. Gdyby udało się zindustrializować tę metodę uzyskano by dodatkowy efekt w postaci uczynienia cen paliw bardziej przewidywalnymi i niezależnymi od sytuacji międzynarodowej w rejonie Bliskiego Wschodu.

Jeśli efektywność energetyczna tego procesu będzie zadowalająca firma zapowiada pierwszy kompleks paliwowy wykorzystujący tę technologię powinien powstać około 2015 roku.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Gosska

Zastanawiam sie nad

Zastanawiam sie nad wykorzystaniem wody.Pamietamy przeciez ze jej zasoby na Ziemi sa ograniczone a woda to zycie.Ze schematu wynika ze czasteczki wody bea rozkladane na tlen i wodor. Czy ktos moze powiedziec ile litrow wody trzeba zuzyc na wyprodukowanie litra paliwa?
 

Portret użytkownika Super User

Wszystko ładnie i OK ale jest

Wszystko ładnie i OK ale jest haczyk. Jaki?
Taki, że by wytwarzać z powietrza metanol trzeba posiadać producentów Tlenu i Dwutlenku węgla, a wiec patrząc na to jak świat wykańcza roślinność nie wróżę zbytniego powodzenia tego pomysłu w dłuższej perspektywie.
Prędzej biogazownie zyskają poparcie i większą efektywność, a nam przyjdzie żyć w zgęstniałej amosferze braku tlenu.
Fajne mapy dał Google gdzie np. można zobaczyć jak w przeciągu ostatnich 30 lat wykarczowano Amazonię rewelacyjny pokaz Smile

Portret użytkownika WTF

Ja tu czegoś nie rozumiem,

Ja tu czegoś nie rozumiem, będzie się wykorzystywać urządzenia energii odnawialnych które będą produkować prąd, następnie za pomocą wyprodukowanego prądu będzie się produkować paliwo, by obniżyć koszty Shok Takich jaj jeszcze nie widziałem. Ewidentnie widać pazerność w tym pomyśle, poprostu sprzedawać coś co można mieć za DARMO!

Portret użytkownika Zenek

Sposób na pokaz dla

Sposób na pokaz dla wyłudzenia dalszych grantów.
 
Lepiej niech zainwestują w ten z Politechniki Rzeszowskiej z odzyskiwania benzyny z PETÓW i to nim go ukradną i przywłaszczą sobie mityczne nazistowskie pingwiny.

Skomentuj