Kometa Lemmon kolejną gratką dla obserwatorów nieba

Kategorie: 

Kometa Lemmon - Foto: Rolf Wahl Olsen

Aktualnie w stronę Ziemi lecą trzy komety, o których wiemy i których oczekujemy. Oczywiście wydarzeniem roku ma być jesienią kometa Ison, ale najpierw zawita do nas kometa PanSTARRS . Zaraz po niej nadejdzie czas obserwacji komety Lemmon. Niektórzy twierdzą, że ta może być najładniejsza z trójki.

 

Z pewnością jest piękna już teraz i bije pod tym względem na głowę aktualny wygląd pozostałych komet nadlatujących z kosmosu. Kometa Lemmon ma już teraz tej komety składa się z cyjanu a właściwie dicyjanu. Jest to, zatem bardzo trująca kometa o zapachu gorzkich migdałów. Po jej przelocie pozostaje za nią trujący ślad, który rozprasza się w przestrzeni. Oprócz tego w skład jądra wchodzi węgiel dwuatomowy C2. Obie te substancje po oświetleniu przez światło słoneczne jaśnieją na zielono.

Astrofotograf John Drummond wykonał to zdjęcie komety Lemmon 23 stycznia 2013 w Nowej Zelandii

W nomenklaturze astronomicznej kometa Lemmon nazywa się C/2012 F6. Jej trajektoria wskazuje na to, że jest to jej kolejny przelot a poprzedni miał miejsce 11 tysięcy lat temu. Aktualnie kometę da się zobaczyć na półkuli południowej, ale jeśli wszystko pójdzie dobrze to znaczy nie dojdzie do jej fragmentacji, to w kwietniu powinno się dać ją zobaczyć również i na naszym niebie.

Według ustaleń astronomów peryhelium nastąpi 24 marca 2013 roku a dystans do Słońca wyniesie wtedy 0,73 AU. Przy spodziewanym poziomie jej jasności do obserwacji potrzebne będa jednak proste teleskopy.

 

 

Źródło:

http://news.discovery.com/space/astronomy/australian-astronomer-captures-a-glowing-green-comet-130213.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Diatomic_carbon

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cyjan_(związek_chemiczny)

http://cometchasing.skyhound.com/comets/2012_F6.pdf

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Strony

Skomentuj