Marzec 2018

Dziwna zrolowana chmura unosiła się nad wybrzeżem Nowego Orleanu

Nad ocenem w okolicy Nowego Orleanu zaobserwowano nietypową chmurę. Wyglądała ona jak wielka tuba i wszyscy, którzy ją widzieli patrzyli na naią z niedowierzaniem. Niezwykła chmura szybko stała się lokalną sensacją. 

 

Naturalny fenomen sfotografował i sfilmował jeden z mieszkańców jadący akurat do pracy. Meteorolodzy sugerują, że jest to skraj wielkiego zimnego frontu, który w tym tygodniu przetoczył się przez Amerykę Północną. Eksperci zwracają uwagę, że w tym roku, wystąpiło to już kilkukrotnie, ale po raz pierwszy zaobserwowano powstanie tak dużej chmury, rozciągającej się praktycznie wzdłuż całego horyzontu. W sieciach społecznościowych nadal trwa ożywiona dyskusja na temat tej niezwykłej chmury.

 

Co ciekawe taka formacja została zaklasyfikowana dopiero niedawno. W zeszłym roku Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) umieściła zrolowaną chmurę w oficjalnym atlasie chmur. Stwierdzono, że przypomina chmury zwane arcus i opisano ją jako „podłużną, zwykle nisko leżącą, poziomą masą chmur w postaci rury, która tworzy złudzenie obrotu wokół własnej osi.”

 

Zazwyczaj takie nietypowe chmury pojawiają się pod chmurami burzowymi. Powstają pod wpływem płynącego w dół strumienia powietrza z nadciągającej burzy. Jego wilgotne masy unoszą się, wychładzają i przy okazji wytwarzają taką cylindryczną chmurę.

 

Trzęsienie ziemi wywołało tsunami na jeziorze Bajkał

Trzęsienie ziemi wywołało tsunami na jeziorze Bajkał. Rosyjscy wędkarze, którzy akurat łowili tam pod lodem, cudem ocaleli. Lód łamał się pod ich stopami.

 

Rosjanie w regionie Irkucka nieomal nie utonęli z powodu trzęsienia ziemi, do którego doszło w obrębie największego na świecie jeziora słodkowodnego Bajkał. Przez kilka sekund skuta lodem powierzchnia jeziora pękała pod stopami miłośników wędkarstwa zimowego.

 

Na filmie nagranym przez świadków i jednocześnie uczestników zdarzenia, równa lodowa tafla jeziora zaczęła się rwać i wznosić w górę wraz z falą. Ogromne, ciężkie bloki lodu oddzielają się od siebie na skutek zbliżającego się tsunami. Autor nagrania klnie siarczyście i przeciąga swoje rzeczy, aby nie utracić sprzętu. Wydaje się, że bardziej zależy mu na tym, niż na ratowaniu własnego życia. Bezbronny człowiek stanął bezradnie na dryfującej krze. W tle widać innych ludzi, którzy znaleźli się w podobnej bardzo niebezpiecznej sytuacji.

 

Dnia 16 marca br. po południu, w obwodzie irkuckim wystąpiło trzęsienie ziemi. Intensywność wstrząsów wynosiła 4 do 5 stopni w skali Richtera. W wyniku zdarzenia nie zarejestrowano zniszczeń architektury. Rosyjskie media podają, że w wyniku zdarzenia nie odnotowano żadnych ofiar.

 

Walmart patentuje małe drony, które zastąpią pszczoły

Choć bardzo wiele mówi się o masowej śmierci pszczół na całym świecie oraz stosowaniem pestycydów, które według badań mają związek z tym zjawiskiem, korporacje szykują już dla nas rozwiązanie, które niekoniecznie ma związek z ratowaniem tych owadów. Zamiast wycofać z użytku szkodliwe chemikalia sugeruje się zastąpienie pszczół robotami.

 

Amerykańskie przedsiębiorstwo Walmat, które posiada ogromną sieć supermarketów, chce opatentować zrobotyzowaną pszczołę, która miałaby w domyśle zastąpić tę prawdziwą. Chmara małych dronów wyposażonych w kamery i czujniki miałaby wykonywać dokładnie te same czynności, co żywe pszczoły, czyli zapylać rośliny.

Źródło: United States Patent Application Publication

Patenty złożone przez sieć Walmart opisują wykorzystanie dronów oraz zautomatyzowanie całego procesu zapylania, a także zastosowanie tychże dronów do wykrywania szkodników atakujących uprawy, monitorowania zniszczeń i oczywiście rozpylania pestycydów.

 

Po raz kolejny przekonujemy się, że pieniądz rządzi światem – o wiele łatwiej jest wprowadzić rozwiązanie, które przyniesie kolejne zyski, niż zrezygnować z produktów szkodliwych dla środowiska i owadów co narazi tylko na straty. Korporacje kompletnie ignorują fakt, że pestycydy powodują masową śmierć pszczół. Wygląda więc na to, że wkrótce na polach mogą pojawić się pierwsze drony zapylające, które zastąpią pszczoły. Gorzej, jeśli ostatecznie okaże się, że żadna technologia nie jest w stanie zastąpić natury.

 

X-Prize zapłaci miliony dolarów za telerobota

W najbliższych latach powstanie pierwszy w pełni funkcjonalny robot humanoidalny, który będzie posiadał ogrom zastosowań. Fundacja X-Prize oferuje wysoką nagrodę za maszynę, która pozwoli nam odbierać i wchodzić w interakcję z otoczeniem tak jakbyśmy byli na jej miejscu.

 

Wyobraźmy sobie istnienie robotów, które przypominają człowieka do tego stopnia, że z wielkim trudem potrafimy je odróżnić. Wyobraźmy sobie maszyny, które z powodzeniem mogą wykonywać dowolne czynności i nie potrzebują w tym celu naszej obecności. Urządzenia te mogłyby np. wykonywać szereg niebezpiecznych zawodów, pomagać starszym ludziom czy chociażby iść za nas na zakupy.

 

Wkrótce takie wynalazki mogą pojawić się w naszej rzeczywistości. Amerykańska fundacja X-Prize ogłosiła kilka dni temu nowy konkurs na opracowanie takiego robota-awatara. Z jego pomocą, bez konieczności wychodzenia z domu, można będzie wykonać dowolne zadania z odległości wielu kilometrów, a także odbierać i wchodzić w interakcję z otoczeniem i ludźmi.

X-Prize przyzna do 10 milionów dolarów dla zespołu inżynierów, który zaprojektuje i zbuduje zdalnie sterowanego i w pełni funkcjonalnego robota humanoidalnego. Fundacja daje czas do 2021 roku.

 

Nowa technologia daje ogrom możliwości. Nie jesteśmy w stanie nawet ich wszystkich wymienić. Sterowane z odległości setek czy tysięcy kilometrów maszyny mogą np. pracować w bardzo niebezpiecznych warunkach, które stanowiłyby zagrożenie dla życia człowieka. Przykładem może tu być zniszczona elektrownia atomowa Fukushima, czy też konflikt zbrojny. Telerobotyka z całą pewnością odmieni nasz świat.

 

Królowa Elżbieta II posiada przygotowane przemówienie na wypadek wybuchu III wojny światowej

W związku z obecnym kryzysem w relacjach między Rosją a Wielką Brytanią, zagraniczne media przypominają, że królowa Elżbieta II wiele lat temu przygotowała specjalne przemówienie, które zostanie wygłoszone w momencie wybuchu III wojny światowej. Naturalnie nikt nie jest w stanie powiedzieć kiedy do niej dojdzie.

 

W 1983 roku odbyły się manewry wojskowe NATO. Pojawiały się wtedy obawy, że mogą one sprowokować reakcję ZSRR, który postawił w stan gotowości bojowej wyrzutnie SS-20 i wyposażył w broń nuklearną samoloty wojskowe. Relacje między Zachodem a sowietami były mocno napięte. To właśnie wtedy brytyjska królowa Elżbieta II postanowiła napisać przemówienie, które nawiązuje do wybuchu III wojny światowej.

 

Szczegóły specjalnego oświadczenia zostały ujawnione w 2013 roku. W opracowanej w 1983 roku wersji królowa mówi między innymi, że Wielka Brytania jest zagrożona bardziej niż kiedykolwiek a mieszkańcy powinni pomagać sobie nawzajem, modlić się za kraj i walczyć z „nowym złem”. Od tego czasu Elżbieta II mogła opracować nowe przemówienie, jednak to nie zmienia faktu, że mocarstwa są dobrze przygotowane na wypadek wybuchu III wojny światowej.

Przemówienie brytyjskiej królowej było przypominane, gdy Korea Północna rozwijała broń nuklearną. Teraz media ponownie cytują słowa Elżbiety II w kontekście ostatnich napięć na linii Rosja-Wielka Brytania. Podczas gdy Londyn rzuca oskarżeniami w kierunku Moskwy za jej domniemane otrucie byłego agenta Siergieja Skripala, rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała wprost, że nie powinno się grozić państwu posiadającemu broń jądrową.

 

Przypuszcza się, że podczas III wojny światowej, jeśli wybuchnie, mocarstwa będą korzystać z potężnej broni nuklearnej, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. W najgorszym przypadku mogłoby dojść do nuklearnej zagłady, która wywarłaby katastrofalny wpływ na naszą cywilizację i całą planetę.

 

Władze Szwecji będą zachęcać imigrantów do głosowania, aby zapewnić sobie zwycięstwo w nadchodzących wyborach

Obecne władze Szwecji obawiają się nadchodzących wyborów parlamentarnych. Tamtejsza prawica zyskuje coraz większe poparcie społeczeństwa, a to oznacza, że wybory zaplanowane na 9 września mogą odmienić ten kraj, tak jak niedawno odmieniły Włochy. Teraz rząd zamierza wydać 8 milionów koron, tj. ponad 3,3 miliona złotych, aby „zachęcić” imigrantów do oddawania głosów.

 

Agencja Młodzieży i Spraw Obywatelskich przeznaczy fundusze na wsparcie 20 organizacji i stowarzyszeń, które będą wyjaśniać imigrantom dlaczego należy brać udział w wyborach. Oficjalnie mówi się o „zwiększeniu frekwencji”. Na celowniku rządu znajdzie się np. Rinkeby - niebezpieczna dzielnica Sztokholmu zamieszkiwana w większości przez tzw. uchodźców, uznawana za strefę no-go.

 

Faktycznym problemem rządu, jak można się domyślić, jest coraz niższe poparcie. Wielu Szwedom nie podoba się islamizacja państwa, która odbywa się pod przykrywką tzw. kryzysu migracyjnego. Faktem jest, że niemal 20% mieszkańców tego kraju do imigranci a największe problemy sprawiają właśnie muzułmanie. Skoro zbliżają się wybory parlamentarne, rządząca komu... Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza zamierza pozyskać nowych zwolenników i nic dziwnego, że szuka ich właśnie pośród imigrantów.

Z sondaży wynika jasno, że prawicowa partia Szwedzcy Demokraci posiada duże poparcie społeczeństwa, które na dodatek cały czas rośnie. Dlatego rząd chce teraz uniknąć sytuacji, która miała miejsce ostatnio we Włoszech, gdzie lewica poniosła klęskę mimo poparcia muzułmanów. Tylko czas może pokazać co dalej będzie ze Szwecją – czy Szwedzi zrobią porządek z nieintegrującymi się muzułmańskimi „Szwedami”, czy też będziemy obserwować dalszą stopniową transformację Szwecji w Swedistan.

 

Kosmiczny Teleskop Kepler wkrótce straci całe paliwo i zakończy poszukiwanie planet

Teleskop kosmiczny Kepler od prawie 10 lat poszukuje planet pozasłonecznych. Dzięki jego pracy zlokalizowano już ponad 2,5 tysiąca planet, krążących wokół odległych gwiazd. Widmo 30 z nich wskazuje na to, że może na nich występować woda w stanie ciekłym, a zatem prawdopodobne jest tam także życie. Okazuje się jednak, że może być to już schyłek pracy teleskopu Kepler, ponieważ zaczyna brakować mu paliwa.

NASA umieściła teleskop Keplera na orbicie wokół Słońca. W ten sposób grawitacja Ziemi ani światło odbite nie zakłócają jego pracy i wykonuje on bardzo dokładne pomiary jasności odległych. Dzięki zjawisku tranzytu planetarnego następuje chwilowe zmniejszenie jasności gwiazdy, co zdradza istnienie planety. Zdaniem inżynierów z NASA, koniec pracy Keplera może być kwestią nawet kilku miesięcy. 

 

Ponieważ teleskop znajduje się bardzo daleko od Ziemi nie grozi nam jego deorbitacja i jest bardzo mało prawdopodobne, aby Kepler stanowił kiedyś jakiekolwiek zagrożenie, nawet gdy straci całe swoje paliwo. Agencja kosmiczna NASA zdaje sobie sprawę, że czas jego służby kończy się i dlatego planuje korzystać z niego do kiedy tylko będzie to możliwe.

Jego eksploataccja nie była wcale taka prosta. Problemy z Kosmicznym Teleskopem Keplera pojawiły się już w 2013 roku, gdy nastąpiła awaria koła reakcyjnego, służącego do orientacji sondy w przestrzeni. Wówczas misja musiała ulec zmianie a do stabilizacji wykorzystano inne metody. Ostatecznie zadowolono się zmniejszonym polem obserwacji Keplera, ale i tak mimo tych ograniczeń jego praca przyniosła wiele wspaniałych odkryć w dziedzinie egzoplanet.

 

Gdy sonda straci całe swoje paliwo, na jakiś czas powstanie pustka w zakresie tego typu obserwacjach, ale NASA ma już plan i oficjalnie poinformowano, że kosmiczny teleskop Kepler zostanie zastąpiony nowym teleskopem kosmicznym TESS - (Transiting Exoplanet Survey Satellite), który ma zostać wyniesiony w kosmos już 16 kwietnia bieżącego roku.

 

 

Ustalono, że miasta wpływają na ziemski klimat

Od dawna wiadomo, że urbanizacja może wpływać na klimat. Na przykład w miastach z powodu obecności gęstych zabudowań i drapaczy chmur, temperatura powietrza jest zwykle wyższa niż na obszarach wiejskich. W nowym badaniu naukowcy ustalili, w jaki sposób środowisko miejskie wpływa na rozmieszczenie i ilość opadów.

Klimatolodzy, pod kierunkiem hinduskiego specjalisty, Supansa Paula i jego amerykańskiego współpracownika Briana Freitaga, wybrali do przeanalizowania dwa miasta. Położone w argentyńskim górskim regionie San Miguel de Tucuman, oraz Mumbaj, który znajduje się na wybrzeżu Indii.

 

Aby określić wpływ urbanizacji na pogodę, naukowcy wykorzystali dane pochodzące z automatycznych stacji pogodowych oraz ze znanych modeli klimatycznych. Wyniki pokazały, że mimo skrajnie różnych warunków geograficznych, w obu miastach można zaobserwować korelację między obserwowanymi zjawiskami pogodowymi a obecnością środowiska miejskiego.

Okazało się, że symulacje uwzględniające ten czynnik tworzą dokładniejsze prognozy pogody. Stwierdzono, że budynki mogą wpływać na rozkład chmur deszczowych. Tak więc w niektórych rejonach Mumbaju opady były silniejsze niż w innych. Z kolei krajobraz miejski w San Miguel de Tucuman zwiększył ilość opadów o 1 do 2%.

 

Konkluzja z badania jest taka, że rozwój terytoriów miejskich zawsze wpływa na pogodę i to niezależnie od położenia geograficznego miast. W związku z tym meteorolodzy powinni brać to pod uwagę przy tworzeniu nowych modeli pogodowych, co może być kluczowe w celu zwiększenia sprawdzalności prognoz pogody.

 

 

Chińska stacja Tiangun-1 traci wysokość, ale nadal nie wiadomo gdzie i kiedy spadnie

W dniu 12 marca, perygeum podlegającej deorbitacji chińskiej stacji kosmicznej TianGong-1, zmniejszyło się do 230 km. Zgodnie ze zaktualizowaną prognozą ESA, stacja wejdzie w gęste warstwy atmosfery w okresie od 29 marca do 9 kwietnia.

Niestety, nawet teraz specjaliści nie są w stanie podać dokładniejszej daty upadku tego obiektu, a tym bardziej miejsca zderzenia jej szczątków z Ziemią. Na dokładne określenie trajektorii upadku stacji TianGong-1 może wpływać wiele czynników, od położenia paneli słonecznych do aktywności słonecznej.

 

Co więcej, nawet dzień przed zderzeniem nie będzie łatwo ustawić obszar upadku stacji. Niewielki błąd w obliczaniu czasu wejścia w atmosferę doprowadzi do tego, że faktyczne miejsce tego wydarzenia będzie się różnić od obliczonego o tysiące kilometrów.

W tej chwili na pewno można powiedzieć, że stacja spadnie w regionie między 43° szerokości północnej oraz 43° szerokości geograficznej południowej. Tiangun-1 to pojazd kosmiczny o długości 10,4 m i o masie początkowej 8,5 t. Część konstrukcji stacji z pewnością przetrwa upadek i dotrze do powierzchni Ziemi. Ale biorąc pod uwagę niewielką masę, prawdopodobieństwo, że wrak spowoduje duże uszkodzenia, jest bardzo niskie. Bardziej prawdopodobne jest, że ktoś będzie miał szczęście cieszyć się pięknym spektaklem wejścia do atmosfery, stopniowo rozpadającej się stacji.

 

Warto zaznaczyć, że obecnie na orbicie znajduje się kolejna chińska stacja orbitalna Tiangun-2, która została wystrzelona w 2016 roku. Gościła już nawet na pokładzie chińskich astronautów zwanych tajkonautami. Obecnie stacja kontynuuje lot w trybie bezobsługowym. Prawdopodobnie za jakiś czas podzieli ona los Tiangun-1 i zapewne historia z niepewnością co do czasu i miejsca upadku, powtórzy się za kilka lat.

 

 

Rosja przygotowuje się do misji na Marsa. Program kosmiczny wystartuje już wkrótce

Rosja planuje uruchomić własny program lotów na Marsa, przy rosnącej konkurencji nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale również Chin oraz w mniejszym stopniu Europy, Japonii i Indii.

 

W niedawnym wywiadzie telewizyjnym rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział: „Planujemy bezzałogowe, a następnie załogowe misje w przestrzeń kosmiczną, w ramach programu księżycowego i eksploracji Marsa. Najbliższa wyprawa rozpocznie się już wkrótce, wyprawę na Marsa planujemy już w 2019 roku."

Misja na Czerwoną Planetę w przyszłym roku byłaby lotem bezzałogowym, poinformowała w czwartek rosyjska telewizja RT. Nie podano jednak informacji o dokładnym charakterze lotu. Sama misja nie była wcześniej znana. Kolejnym znanym rosyjskim zaangażowaniem w jakąkolwiek misję kosmiczną jest udział w łaziku ExoMars, który poleci na Czerwoną Planetę w 2020 roku.

 

Misja ExoMars to umowa pomiędzy rosyjską agencją Roscosmos oraz Europejskią Agencją Kosmiczną. Jego głównym celem jest poszukiwanie śladów życia pozaziemskiego na Marsie. W ramach pierwszej części projektu, orbiter Trace Gas ExoMars wszedł na orbitę Marsa w październiku 2016 r., jednak towarzyszący mu lądownik rozbił się o powierzchnię planety.

Misje dotyczące eksploracji Czerwonej Planety prowadzi już NASA – jest to program kosmiczny InSight oraz Mars 2020. Misje marsjańskie planują również m. in. Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Indie. W wywiadzie Putin nawiązał także do innych projektów rosyjskiej agencji kosmicznej. Poinformował media, że nadchodzące misje księżycowe będą dotyczyć jego regionów polarnych, ponieważ istnieje możliwość, że znajduje się tam woda.